NEDEN BÇGT?

NEDEN BÇGT?

Tarım sektörü, ülkemizdeki toplam istihdamın neredeyse %40’ını sağlayan ve ekonomimizin can damarlarından birini oluşturan, önemli üretim sektörlerindendir.

Tarım sektörü, ülkemizdeki toplam istihdamın neredeyse %40’ını sağlayan ve ekonomimizin can damarlarından birini oluşturan, önemli üretim sektörlerindendir. Günümüz gereksinimi olarak, tarımda makineleşme ve teknoloji kullanımı gözle görülür bir şekilde artmaktadır. Ancak geleneksel bir şekilde, aile büyüklerinden veya çevreden öğrenilen traktör kullanımı, gelişen teknolojiyi bilinçli kullanmak konusunda sıkıntı yaratmaktadır. Tarımda mekanizasyonun baş aktörü olan traktör ile çalışma kurallarını aile büyüklerinden veya çevrelerinden öğrenen traktör kullanıcıları, kulaktan dolma bilgilerle traktör kullanmakta, gerekli oranda bilinçlenememektedir. Bu durum ne yazık ki kazaları da kaçınılmaz bir şekilde beraberinde getirmektedir. Yaşanan kazalardaki kayıplar ise azımsanamayacak kadar fazladır.

Türkiye İstatistik Kurumu 2016 yılı raporuna göre, trafiğe kayıtlı yaklaşık 1 milyon 800 bin adet traktör bulunmaktadır. Bu traktörlerin karıştığı ölümlü ve yaralanmalı kazaların sayısı ise 3.264’tür. Maalesef yaşanan bu kazalarda sadece 2016 yılında 245 traktör sürücüsü hayatını kaybetmiş, 1.311 sürücü yaralanmıştır. Özellikle tarımsal arazilerde gerçekleşen bu kazaların büyük bir kısmı, traktör kullanıcılarının bir anlık dalgınlığı ya da traktör ve ekipman kullanımı konusunda yeterli donanıma sahip olmaması nedeniyle meydana gelmektedir.

Özetle, çiftçilerimizin traktör sürüşü ve tarım ekipmanı kullanımında yeterli bilince sahip olmaması durumu, göz ardı edilmemesi gereken ulusal bir sorundur.

Eğitime Kayıt Ol Formu

Yaşadığın ilde ya da ilçede gerçekleşecek eğitimlerden haberdar olmak için formu doldur; “Bilinçli Çiftçi Güvenli Tarım” hareketine katıl, geleceğini güvenceye al!

Kayıt Formu

Fabrika Ziyareti Talep Formu

"Önce kalite, önce güvenlik" sloganıyla üretim yapılan TürkTraktör fabrikasında bir gezintiye ne dersin? Güvenliğe verdiğimiz önemi yakından görebilir, bir traktörün nasıl üretildiğini öğrenebilirsin!

Kayıt Formu